نقش آفرینی انجمن شرکت های دانش بنیان در مردمی سازی اقتصاد

به گزارش وبلاگ ساختمان به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری؛ روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در نشستی که با حضور جمعی از اعضای انجمن ملی شرکت های دانش بنیان برگزار گردید، به نقش آفرینی این انجمن در رساندن اقتصاد دانش بنیان به متن جامعه و مردمی سازی آن اشاره نمود.

نقش آفرینی انجمن شرکت های دانش بنیان در مردمی سازی اقتصاد

وی گفت: رویکرد معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، استفاده از انجمن شرکت های دانش بنیان به عنوان یک بازوی اجرایی حکمرانی برای مردمی سازی اقتصاد دانش بنیان، ایجاد ارزش اضافه نموده و یاری به شرکت های کوچک است. انجمن شرکت های دانش بنیان می تواند به باشگاهی با حضور شرکت های تراز و ابرشرکت ها تبدیل گردد که خط مشی حکمرانی در توسعه اقتصاد دانش بنیان را به مرحله اجرا برسانند. در پی این هستیم که نظامات و نقش هایی از حکمرانی را به این انجمن محول کنیم.

دهقانی، با اشاره به انعقاد موافقت نامه میان معاونت علمی و انجمن ملی شرکت های دانش بنیان با هدف احصاء احتیاجها و پیگیری اولویت و احتیاجهای راهبردی شرکت های دانش بنیان در قالب این توافق نامه، اظهار کرد: در توافق نامه میان معاونت علمی و انجمن شرکت های دانش بنیان می توان بخشی از حمایت های معاونت علمی را به عنوان بخش حاکمیتی، در قالب کانال ها و سازوکارهای مدون و تعیین به این انجمن واگذار کرد تا ضمن یاری به عرصه حکمرانی اقتصاد دانش بنیان، زمینه ساز راهنمایی و تقویت شرکت های دانش بنیان، شکل گیری کنسرسیوم های توانمند و ارتقای شرکت های دانش بنیان نوپا گردد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این که بخشی از مسائل و چالش های میان مدت و اولویت دار شرکت های دانش بنیان، با هم افزایی معاونت علمی و انجمن شرکت های دانش بنیان قابل احصاء و پیگیری هستند، ادامه داد: در بسیاری از دغدغه ها و چالش های گریبان گیر اکوسیستم شرکت های دانش بنیان کشور می توان با دریافت و شناخت این احتیاجها، مسائل اولویت دار در قالب یک نظام نامه تعریف شده و تعدادی راه چاره تدوین و تصویب گردد. اجرای این راه چارهها در قالب یک کمیته مشترک پیگیری و اجرا خواهد شد.

وی گفت: ضروری است در گام نخست فهم مشترک در عرصه اقتصاد دانش بنیان میان فعالان برجسته این حوزه ایجاد شده و سپس کارگروه مشترک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و انجمن ملی شرکت های دانش بنیان، همراه سازی و مطالبه از سایر دستگاه ها را در سطح اجرایی به طور جدی دنبال کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری تاکید نمود: موضوعات و راه چارههایی تعیین را که گردش کار تعیین دارند در ابتدا و انتهای مسیر دیده شده و آنالیز موانع در قالب دستور جلسه و ذیل توافق نامه ای با انجمن ملی شرکت های دانش بنیان دنبال خواهد شد.

وی با اشاره به تعریف یک بسته تامین مالی گفت: در قالب راه چارههای میان مدت و اجرایی به یاری این کارگروه مشترک، می توان یک بسته حمایتی را با عددی تعیین تعریف و تصویب کرد تا با نقش آفرینی انجمن، صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر بخش ها و نظارت عالی معاونت علمی، تامین مالی هدفمند و در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان صورت بگیرد. ایجاد یک بانک اقتصاد دانش بنیان با ماهیت سرمایه گذاری خطرپذیر و متناسب با احتیاج شرکت های دانش بنیان از دیگر راه چارههایی است که می تواند در آینده به برطرف احتیاجهای تسهیلاتی دانش بنیان ها یاری کند.

دهقانی با تاکید بر این که باید حمایت از فعالان اکوسیستم اقتصاد دانش بنیان، متوازن و متناسب با میزان، ماهیت فعالیت ها و احتیاجهای هر کدام، به صورت هوشمند و هدفمند صورت بگیرد، بیان کرد: حمایت از شرکت های بزرگ در حین یاری به رشد و توانمندسازی شرکت های کوچک، از موضوعات مهمی است که به یاری این انجمن می تواند تحقق یابد.

وی اضافه نمود: هم افزایی و همراهی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با این رویکرد صورت می گیرد که تعدادی از شرکت های دانش بنیان، به پیشران و لوکومتیو اقتصاد دانش بنیان تبدیل شوند. این شرکت ها به گونه ای فعالیت نمایند که عملکردشان در مسیر خلق ارزش اضافه نموده، ایجاد اشتغال و صادرات باشد و به رشد و ارتقای بازیگران و حمایت از شرکت های کوچک چشمگیر و اثرگذار یاری نمایند.

در این نشست جمعی از اعضای انجمن ملی شرکت های دانش بنیان، ضمن بیان دیدگاه ها، دغدغه ها و مسائل شرکت های دانش بنیان بزرگ، راه چارههایی را برای حل این مسائل ارائه کردند. چالش های تخصیص اعتبارات ارزی و ریالی، واردات نمونه های دارای مشابه دانش بنیان، حمایت از تامین مالی و سرمایه گذاری طرح های دانش بنیان از جمله موضوعات مطرح شده در این نشست بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نقش آفرینی انجمن شرکت های دانش بنیان در مردمی سازی اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش آفرینی انجمن شرکت های دانش بنیان در مردمی سازی اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید